Prezident İlham Əliyev Naxçıvanda yeni təyinatlarla idarəçilikdə şəffaflıq və məsuliyyət mesajı verdi
12 noyabr 2025-ci ildə Naxçıvanda Prezident İlham Əliyevin Prezidentin yeni səlahiyyətli nümayəndəsini və bir sıra rayonların icra hakimiyyətlərinə təyin olunan başçıları qəbul etməsi Azərbaycan dövlət idarəçiliyində yeni mərhələnin strategiyasını müəyyən edən mühüm siyasi hadisələrdən biri kimi dəyərləndirilir. Bu görüş təkcə yeni təyinatların təqdimatı deyil, həm də dövlət idarəçiliyində prinsipial dönüşün, məsuliyyət və şəffaflığın yeni konseptual yanaşma ilə dərinləşdirilməsinin göstəricisidir.
Prezident İlham Əliyev çıxışında qeyd edib ki, Azərbaycanın müasir inkişaf dövründə dövlət məmurunun hərəkət trayektoriyası xalqın maraqları, dövlətin təhlükəsizliyi və milli prioritetlərlə müəyyən olunur. Bu, ölkənin idarəçilik fəlsəfəsinin əsasında dayanan fundamental yanaşmadır. Dövlət başçısı açıq şəkildə bəyan etdi ki, yeni təyinatlar sadəcə kadr dəyişiklikləri deyil, ölkənin bütün regionlarında idarəetmə sisteminin keyfiyyətcə yenilənməsi prosesinin davamıdır.
Prezidentin Naxçıvandan səsləndirdiyi siyasi mesajın əsas mahiyyəti – məmur məsuliyyəti, xalqla birbaşa təmas, şəffaf fəaliyyət və nəticə yönümlü idarəçilikdir. Dövlət başçısı vurğuladı ki, hər bir icra hakimiyyətinin başçısı ölkənin sosial-iqtisadi inkişaf strategiyasının yerinə yetirilməsində ön xəttdə dayanır və onların fəaliyyəti konkret nəticələrlə ölçüləcək.
Prezident İlham Əliyev çıxışında Naxçıvanın Azərbaycanın dövlətçilik tarixindəki xüsusi yerinə geniş toxunaraq bildirdi ki, bu qədim diyar həm strateji, həm də siyasi baxımdan ölkənin dayaqlarından biridir. Son illərdə Muxtar Respublikanın inkişafına yönəlmiş genişmiqyaslı layihələr, infrastruktur yenilənməsi və sosial investisiyalar Azərbaycanın vahid milli inkişaf konsepsiyasının tərkib hissəsidir. Dövlət başçısı vurğuladı ki, bu proses daha da sürətləndiriləcək, Naxçıvan yeni dövrün modern standartlarına uyğun inkişaf etdiriləcək.
Görüşdə səslənən çıxışın məzmunu bir daha göstərdi ki, Azərbaycan dövləti idarəçilikdə hesabatlılığı, şəffaflığı və regionların tarazlı inkişafını milli siyasətin əsas sütunu kimi müəyyən edib. Prezident İlham Əliyev xüsusi olaraq bildirdi ki, dövlət məmuru olmaq – imtiyaz deyil, xalqa xidmət borcudur. Bu borcun həyata keçirilməsi isə yalnız və yalnız vicdanlı fəaliyyət, fədakar xidmət və dövlət maraqlarına sarsılmaz sədaqət tələb edir.
Bu qəbul həm də onu nümayiş etdirdi ki, Azərbaycanın siyasi idarəçiliyində yenilənmə prosesi sistemli şəkildə, ardıcıl və hədəf yönümlü həyata keçirilir. Yeni təyinatlar ölkənin regional idarəetmə strukturunda dinamikanı artırmaq, yerli problemlərin operativ həllini təmin etmək, dövlət siyasətinin regionlarda daha effektiv icrasını təşkil etmək məqsədi daşıyır.
Naxçıvanda səslənən bu çıxış dövlətçilik baxışının, milli maraqların qorunmasının, dövlət-vətəndaş münasibətlərinin daha da gücləndirilməsinin aydın siyasi proqramı kimi qiymətləndirilə bilər. Bu proqramın mərkəzində isə güclü dövlət, inkişaf edən regionlar və xalqın rifahına xidmət edən idarəçilik dayanır.
Nəticə olaraq, 12 noyabrda keçirilən qəbul Azərbaycan dövlətinin müasir dövrdə apardığı islahatlar kursunun davamlılığını bir daha təsdiq etdi. Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə həyata keçirilən bu siyasət ölkənin hər bir guşəsində hüquq, ədalət, məsuliyyət və inkişaf prinsiplərinə əsaslanan yeni idarəetmə mədəniyyəti formalaşdırır. Bu istiqamət Azərbaycanın gələcək siyasi və iqtisadi yüksəlişinin əsasını təşkil edir.